goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

Which expression could be a calculator’s display for the number 0.00000000000096?                                                       A. 9.6e13
what is 9/25 as a decimal terminating or repeating decimal
What was the goal of the Americanization movement?
(32-20) divided by 4
Population density is the number of people per unit of area. What is the population density of a state that has 1627260 people in 1490 square miles? Round to th
Explain why contact trace evidence is so important in solving crimes.
Population density is the number of people per unit of area. What is the population density of a state that has 1627260 people in 1490 square miles? Round to th
What is the greatest common factor of 42,84,and 105 and how do you find it
What is 25.2<1.5y+1.2
What problems brought on the tariff debates of 1827 and 1828? In what way did the South respond to northeastern demands for a higher tariff, and on what did the