Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Escoge el verbo que llene correctamente el espacio en blanco. Antes, en mi comunidad, no _____ programa de reciclaje, pero hace cinco años _____ a reciclar.
What is the relationship between stereotype threat and anxiety?
Which option best completes the following sentence? Division of ______________ means focusing human efforts on fewer, more specific tasks such that laborers ar
what does the graph look like?
Is the answer D When the Cold War ended, what happened to the Soviet Union? It became a communist nation. It came under the rule of a king. It isolated itself
According to chester bernard, people will be indifferent to managerial directives or orders if they _____.
What is the area of this polygon? A. 28.5 units^2 B. 34.5 units^2 C. 37.5 units^2 D. 40.5 units^2
which of the following is a part of the hypodermis? Blood Vessels Nails Sweat Glands Fat
Is the ellipse represented by the equation (x-5)^2/3 (x 1)^2/5?
please help me thank you