eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Sinking air creates air ________ pressure at Earth's surface.
use interval notations to represent each number line graphplease help
Solve by Completing the Square: x2 + 8x + 6 = 0
Janet bought g number of packs of gum. Each pack of gum costs $0.79. Write an expression that shows how much change she will get back from paying with a $20 bil
Use the checklist to provide a valid interpretation of one of the following statements, agree or disagree with the statement as you have interpreted it, and sup
7. Explain why protein is an important part of a person's diet. (remember the important functions of proteins).​
How many questions does Brainly let you ask ???
What is an ion? What are the two ways in which an ion can be made?
WILL MARK YOU BRAINLIEST SHOW YOUR WORK PLZ!!! 6-7
220 divided by 10^2.