We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

What is the answer for |x|=9
an example of this is the president can appoint judges ​
Find an equation of the line passing through the given points. Use function notation to write the equation. ​(3​,8​) and ​(4​,13​)
Read the passage. The environmental and social benefits of high-speed rail are numerous. High-speed trains are certainly fast. High-speed trains are also operab
was nationalism a cause of world war 1?
Calculate the percent of Cl in KClO4
Squid rely on jet propulsion when a rapid escape is necessary A 1.5 kg squid at rest pulls 0.10 kg of water into its mantle, then ejects this water at a remarka
A betting company wishes to sell 5000 tickets 50 of which will win prizes. I.) A students decided to buy 200 tickets. Let X be the number of tickets that win a
625 / 2500 simplified?​
how can the use of cleaner energy improve air quality?​