jordynjenkins777 jordynjenkins777
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Evaluate (3x-2)/6 when x = 5

Respuesta :

mezimi
mezimi mezimi
  • 03-11-2021

Answer:

13/6

Step-by-step explanation:

Substitue in 5 for x in 3x.

3x(5)= 15

15-2=13

13/6 or 2.16

Answer Link

Otras preguntas

Store A sells boxes of rice for $2.50 each. Store B sells rice by the pound for $2.50 per pound. The cost of an amount of rice at either store can be modeled by
ignorance: noun the condition of living without the benefit of education at some level the making of disparaging comments toward someone a lack of the mental ca
If 4 pounds of grapes cost $9.96, what is the unit price?
What is 3.28 divided by 11.48 pls show me the step by step work
what are two good things that happened in Japan during the Tokugawa Shoguns​
Please help me with mathematics.​
96:120 simply To the least
what is an evidence log
Kingdom Animalia: Question 9 options: Eukaryotic Prokaryotic Unicellular Multicellular Autotrophic Heterotrophic
PLS WHAT IS AN EQUATION THAT WILL HIT ALL THE POINTS HELP ME I REALLY NEED HELP I WLL GIV BRAINLYEST PLS I HAVE 15 MINUTES BEFORE IT GETS CLOSED