forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

A graph depicts force versus position. What represents the work done by the force over the given displacement? A. The work done is equal to the product of the m
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
An ice cube is dropped into boiling water. How will heat flow between the water and the ice cube?
When MgCO3(s) is strongly heated, it produces solid MgO as gaseous CO2 is driven off.Does the oxidation number of carbon change upon the formation of CO2?
which type of gas is filled in lays pack and why?
what is force ?is it desirable or undesirable?
let f(x)=2x-3 and g(x)= -x^2-1 find ( g o f) (x)
2-3 facts about Warsaw Pact
let g(x)=x-3 and h(x)=x^2+6 find (h o g) (1)
what is force ?is it desirable or undesirable?