aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

2/5 divided by 6/7 (write the answer in simplest form) (:
All organisms begin life as a ____________ cell.
The table shows the number of hours that a group of teammates spent in their first week of training for the track finals. In the second week, they each add 6 ho
Hno3 is an Arrhenius what
If the total distance hopped by 10 students,is your answer more or less than 10 feet?
Galaxea Fascicularis is a very large independent coral formation off Okinawa, Japan. It measures 7.24 meters long and 4.002 meters high. About how much longer i
1. Which type of change—political, social, or economic—had the most impact on Southern life?
4. What is an example of a purpose of the American recovery and reinvestment act? A. reestablishing international trade relations. B. lowering interest rates on
A poem that uses precise language to attempt to evoke a visual for the reader would be considered a part of the_______________movement. A.) Imagism B.)Romantici
If you sell all of the capacity on a production line, inventory from that line is sold at: