Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

Payment or gift made by an employer, the state, or an insurance company
66/100 in simple form
How many teams of 4 would be made if there were 9 horses in the stable
please help me and you will get
Topic Sentence for leadership
Find the lateral area of the right prism with height 0.3 dm, if the base of the prism is Isosceles trapezoid with bases of 3 cm and 5 cm, and legs of 4 cm.
Which of the following are measurements of the sides of a right triangle? A. 3,4,5 B. 28,12 C. 17,14,6 D. All of the above
Why is the Carbon Cycle so Important to our Planet?
An office clerk earns $120 for two 4 hour shifts. How much will she ear for 15 hours of work
5. The _____________is the female reproductive gland that matures the egg/ova. uterus fallopian tube testes ovary 6. The muscular organ that stores urine