s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

Matthew Crabb And Javeranna Sherad
find the area of the rectangle
Jack's annual salary increased by 10 percent and Arnie's decreased by 5 percent. If their annual salaries were equal in 2011 Arnie's what percent greater than J
Jack's annual salary increased by 10 percent and Arnie's decreased by 5 percent. If their annual salaries were equal in 2011 Arnie's what percent greater than J
Ten students in Mrs. Porth class bring muffins to the bake sale six students bring bran muffins the rest bring six blueberry muffins how many blueberry muffins.
HELP PLEASE MATH QUESTION
How do "A Psalm of Life" and "Auspex" differ in how they describe the concept of time?A) “Psalm” suggests that the passage of time cannot defeat the soul, while
how might high population density worsen the effects of flooding
what would you say about a dish made from Beef, Potatoes, Carrots, and Onions that tasted TERRIBLE?
Which of the chronologies below best represents a transition towards civilization