aniyahmartin233 aniyahmartin233
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

A case of garlic cost $26 per 30 pounds how much does the garlic cost per ounce?

Respuesta :

dchoo333
dchoo333 dchoo333
  • 03-10-2021

Answer:

$0.05417, or around 5 cents

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in a pound. There are 480 ounces in 30 pounds.

26 / 480 = [tex]\frac{13}{240}[/tex] or 0.05416666667

Round to 5 decimal places, 0.05417

Answer Link

Otras preguntas

What’s 9 rounded to the nearest million
Can someone help with this plz
The chief legislative responsibility of a county Board of Supervisors is: a.law enforcement c.finance b.health care d.education
(03.02 MC)Which of the following is true about the ability of water to produce electricity? A. The kinetic energy of moving water is converted to electrical ene
Identify the dependent clause in the following sentence: That was a beautiful beach that we passed on the road. a. That was a beautiful beach c. that we passed
A major motor company displays a die-cast model of its first automobile, made from 9.00kg of iron. To celebrate its hundredth year in business, a worker will re
:) ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
Identify the value of b. HELP PLEASE!
Which of the following identifies the main idea of the text?
True or false: When it's argument is restricted to (0,2pi), the polar form of a complex number is *not unique*.