britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

4w2 – 6w3 – 5 in standard form
express 16 as a difference of two prime numbers
Nearsightedness is corrected with lenses.
The first step of the financial planning process is to: A. develop financial goals. B. implement the financial plan. C. analyze your current personal and financ
which 3 invaders of the roman empire came from asia
There are 40 girls and 32 boys who want to participate in the relay race. If each team must have the same number of girls and boys, what is the greatest number
True or false daltons atomic theory stated that matter is mostly empty space
frozen vs snow queen can someone g list differences?
find the distance between points P(1,2) and Q(4,8) to the nearest tenth
graph the line whose y intercept is 8 and whose x intercept is_9