alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

OK i have a problem i have to find the percentage that the price went up so i have .57 cents and then it went up to 62 cents show me how to do this please help
Find the following showing the steps (x) = 7 - 5x + 7x^2, find f(-9a)
pls help im extremely confused and nobody wants to help
Which item is a carbon sink and not part of the carbon cycle? carbon found within limestone rocks carbon in the atmosphere in the form of carbon dioxide carbon
What is 0.51 multiplied by 2.427 ? Explain
Two sixths divided by four twelfths
Regina bought food for her family. She bought 31/2 pounds of oranges and 33/4 pounds of peaches if she used all but 13/8 pounds of fruit salad, how much fruit w
PLEASE HELP QUICK!!!! WILL MARK AS BRAINLIESTWhat does Truman mean when he says “We have rejected the discredited theory that the fortunes of the Nation should
1-(1/4+2/3) I need help
What mass of chlorine is needed to make 117 grams of sodium chloride