bleelinton46 bleelinton46
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

One gallon of a certain brand of gasoline costs $4.50. How many gallons could be purchased with $75.00?

Respuesta :

umairkazi924
umairkazi924 umairkazi924
  • 02-09-2021

Answer:

16 gallons could be purchased with $75.00.

Step-by-step explanation:

Cost of one gallon of gasoline = $4.50

Cost of total gallons of gasolines = $75

Number of gallons of gasolines = $75/$4.50

= 16.66.....

Answer Link

Otras preguntas

I need this number in standard form??
The sum of a number and -2 is no more than six
What types of graphics are most likely created by Photoshop? Scalable Vector Graphic AI Raster Vector
Evaluate the sum from n equals two to eight of quantity four n plus one. 175 180 147 224
Anions are those elements on the upper right side of the periodic table, excluding the Noble gases, that gain electrons when they ionize. T or F?
Indicate if each verb form is the present or preterite. dijeron ​ Question 20 options: presente pretérito
I forgot what length width height V stands for in mathematics cubic feet can someone help me
List 10 questions for exit interview?
A slice of pizze is shaped like an isosceles triangle. If the tip is 32°, how big are the base angles?
Divide. (4x² +31x+47) = (x+6)