pooh2009 pooh2009
  • 02-09-2021
  • Chemistry
contestada

Walter buys a bus pass for $30. Every time he rides the bus,
money is deducted from the value of the pass. He rode
12 times and $24 was deducted from the value of the pass.
How much does each bus ride cost?

Walter buys a bus pass for 30 Every time he rides the bus money is deducted from the value of the pass He rode 12 times and 24 was deducted from the value of th class=

Respuesta :

hmarcuse
hmarcuse hmarcuse
  • 02-09-2021

Answer:

2

Explanation:

$24/12 (times) = $2.00

Answer Link

Otras preguntas

Write an numerical expression for "6 times the sum of 4 and 5"
25 tens equal how much ? also what does 63 tens equal?
How does ignorance correlate with the power of propaganda?
A tour bus travels 2,160 miles in 36 hours. what happened the average distance the bus travels in one hour?
Which spanish city is known for the fact that people of three different religions peacefully lived there together? (1 point) Avila Madrid Segovia Toledo
is 3/47 a rational number
Use a transformation to solve the equation. d – (–17) = –14 A.d = –31 B.d = –3 C.d = 3 D.d = 31
Most new workers in the labor force are men true or false?
Mission of awesomeness what is the definition of awesomeness
A leaf-eating caterpillar turns into a nectar-eating butterfly. How is this behavior an advantage for this species?