bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

does 4/8 +7/8=11/16 or 11/8
Which of the following is an example of demonstrative evidence? A. Map B. Oral testimony C. Surgeon's scalpel D. Medical record
Why is it when you step out of the shower in a warm bathroom you start to shiver
what distinguishes the measurement of speed from that of velocity and acceleration?
Which clause is subordinate? A. If I ever have another chance. B. For many years, we will remember that day. C. No acrobat can equal the stunts of a baby go
suppose that your friend is moving far away and describing his new location. He mentioned that Derreck gets a lot of precipitation for most of the year, except
If there's a hole that has 50 cubic ft of dirt. And another one 25 cubic ft of dirt. How much dirt is there altogether?
How many moles of H2O were produced during the combustion of CH4
where was roy wilkins born
What is the control center of a cell