lacypendley7136 lacypendley7136
  • 05-08-2021
  • Mathematics
contestada

A 10 oz bottle of shampoo cost $2.40 and a 12oz bottle cost $2.64 find the unit rate for each which bottle has the lower unit cost

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 05-08-2021

Answer:

12oz bottle

Step-by-step explanation:

10 oz bottle

Take the price and divide by the ounces

2.40 /10 = .24 per ounce

12oz bottle

2.64 / 12 =.22 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
what is the sum of 7/10 and 6/100
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions