shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

According to the US Department of Labor, only percent of workers in the United States are employed in the engineering and science fields.
What movie do the kids watch at the nature reserve? Star Wars Mary Poppins Sound of Music
A fatty acid completely filled by hydrogen with or carbons in the chain link to buy single bonds is known as
Which young officer on Washington's staff captured a British fort at Yorktown? A. Friedrich von Steuben B. Haym Salomon C. Alexander Hamilton<--- D. George R
the diameter of a circular swimming pool is 18 feet. find the circumference to the nearest tenth
please help! worth 20 points!
Evaluate 7/8 - 3/14.
An atom of potassium-37 and an atom of potassium-42 differ in the total number of a-positrons b-neutrons c-electrons d-protons
Why did the British fight the war of 1812?
Cezanne believed that all forms in nature were based on the shapes: the cone,sphere,and cylinder