lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

marking brainliest! who was first president?
-0.6n less than or equal to 9.6 help??
x to 50 and 16 to 25
A box of cereal has a width of 4 inches, and a length of 8 inches and a height of 12 inches. What is the volume of the box, in cubic inches? Use the formula ,
A norman window has the shape of a rectangle surmounted by a semicircle. (thus the diameter of the semicircle is equal to the width of the rectangle.) if the pe
Which three presidents (1850-1860) are considered to be a man the worst in American history (Pick all that apply) Millard Fillmore Franklin Pierce James Pol
what are the dreams antigone
If f(x, y)=xy−x^2, what is the value of f(f(−2, 3), −4)? Explain your reasoning.
what is the most important aspect of public speaking ?
Define mathematics??????