rangelroselyn137
rangelroselyn137 rangelroselyn137
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 16-oz bottle of waler costs $2.88. What is the
cost per ounce?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-06-2021

Answer:

18 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of ounces

2.88 /16 =.18

18 cents per ounce

Answer Link
drmallery drmallery
  • 01-06-2021

Answer:

.18

Step-by-step explanation:

2.88/16=.18

Answer Link

Otras preguntas

Pls help me with this!!1
Why math even exist people could just like wing it for everything
the heart of the party what figure of speech is used​
pls help it is easy ​
PLEASE HELP I'm doing a Spanish crossword and I'm stuck on one of them: Una persona muy especial en tu vida.
Simplify: 88 ÷ [ 59 – { 7 × 6 + ( 17 – 2 × 4 )}]l​
Question ☞ ̄ᴥ ̄☞• There are how many types of teeth ? ​Name them .
How doing you now?? correct the mistake
You work in a youth homeless shelter and a lot of the youth have been getting into trouble lately for not obeying rules about the kitchen, sneaking snacks outsi
Please provide tips/advices as an individual on how to prevent or avoid being a victim of identity theft. 200 words​