Heylol2424
Heylol2424 Heylol2424
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

Olivia bought a notebook for $12.50 and 9 pens. If her total was $43.73, how
much was each pen?
Help quick pls

Respuesta :

kikivanderwal
kikivanderwal kikivanderwal
  • 01-06-2021

Answer:

$3.47

the cost of each pen is $3.47

Step-by-step explanation:

subtract the price of notebook from total price

43.73 - 12.50

= 31.23

divide total from number of pens

31.23 / 9

= 3.47

Answer Link

Otras preguntas

The Panama Canal connects what two bodies of water?
What is the domain of the relation {(2, 8), (0, 8), (–1, 5), (–1, 3), (–2, 3)}?
a antonym for biosphere
Can someone explain the equation Q = M C delta T or Q = MCΔT Thanks!
A tabletop in the shape of a trapezoid has an area of 6,550 square centimeters. Its longer base measures 115 centimeters and the shorter base is 85 centimeters.
What is the adjective in the following sentence? The yellow sun hung brightly in the sky. a. Brightly b. Sun c. Yellow d. Hung
when Jefferson took office he did what
The process of chemical cycling is known as a biogeochemical cycle because it A. takes places over a long period of time B. withdraws the
does radiation need a phase of matter to travel with?
Please help solve, thanks in advance!