Seudónimo Seudónimo
  • 01-12-2016
  • Mathematics
contestada

it cost $4.25 foe one pound of roast beef. how much will it cost to purchase 2.5 pounds of roast beef?round to the nearest cent

Respuesta :

michelle248 michelle248
  • 01-12-2016
Since the price is $4.25 per one pound, you multiply the $4.25 by 2.5 pounds, giving you $10.63.
Answer Link

Otras preguntas

What are the three elements that build carbohydrates?
In one to two sentences, explain how consumption is determined in a market economic system.
2. The seventh grade class is putting on a variety show to raise money. It cost $700 to rent the banquet hall that they are going to use. If they charge $15 for
h^2 + 11h +18. The factored expression is
What makes children’s eyewitness testimonies so unreliable
seriation depends on?
The crust and lithosphere is part of the mantle. True or false?
Angela and Blake are running toward each other from 15 m away. At time t = 0 s, Angela runs to the right at 5 m/s and Blake runs to the left at 3 m/s Write an e
when did john f kennedy signed the
Fill in the blank _____ is a person who studies physical world through a systematic method