tkiyajohnson716 tkiyajohnson716
  • 03-05-2021
  • Mathematics
contestada

a group of 4 students buy movies tickets for $24.At this rate, how much would 20 students pay for the movies

Respuesta :

cjap
cjap cjap
  • 03-05-2021

Answer:

$120.

Step-by-step explanation:

Just multiply 4 by 5 since it makes 20. Since we know that the price for 4 people is $24, you multiply 24 by 5 since you are paying for 20 people.

Answer Link
Indeedanswersasap Indeedanswersasap
  • 03-05-2021
It’s 120 all you have to do is divide 24 by 4 to get how much it would be for one person then you multiply that by 20 and you get 120
Answer Link

Otras preguntas

at a sandwich shop there are different kinds of chips . there are 12 bags of potato chips . there are 9 bags of veggies chips . there are 9 bags of corn chips
How do you say "Wash your hands" in French?
what is an advantage of using the range as a measure of variation
In which layer does erosion take place? And why?
What vegetable did the pilgrims have available for thanksgiving but did not use because they thought it was poisonous?
What is the answer for 4 times 5,384
29 feet = how many yards and how many feet?
Name three elements that are good conductors of electricity
Which pair of concepts is most likely to be symbolized by a hawk and a dove in a literary work? a benefactor and a grateful beneficiary a doting parent and a ch
which is bigger 1/7 of 14 or half of 36