peyton3825
peyton3825 peyton3825
  • 01-05-2021
  • Mathematics
contestada

A sweater costs $25. The store marks up the price by 85%. What is the selling price of the sweater?

Respuesta :

blueberry1010
blueberry1010 blueberry1010
  • 01-05-2021
21.25 because $25x85%=21.25
Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Which of the following is a true difference between prokaryotic and eukaryotic cells? a. Eukaryotic cells have true nuclei. b. Eukaryotic cells are smaller. c.
what is the relationship between knights and nobles
Who helped co-author the Communist Manifesto? A. Karl Marx B. Adam Smith C. Jeremy Bentham D. Richard Cantillon
48 gallons in 14 minutes write rate as a fraction
50/7 as a mixed number
An inference _______. a. is a possible explanation for events using prior knowledge b. explains if a hypothesis is or is not valid c. is made independent of obs
The red bus Company Charges 150+72 per hour to rent a bus The blue bus company charges 240+54 per hour for what number of hours with the companies charge for th
Translate the phrase into a math expression. 30 added to a number that is decreased by 5 a. n – 5 + 30 b. 30 – n – 5 c. 30 + 5 – n d. 30 + (n ÷ 5)
Identify H2 and describe its properties