jasleneb2008 jasleneb2008
  • 04-04-2021
  • Mathematics
contestada



Totsakan had $22 to spend on five pencils.
After buying them he had $12. How
much did each pencil cost?

Respuesta :

kaimawakana
kaimawakana kaimawakana
  • 04-04-2021

Answer:

$2 each

Step-by-step explanation:

If x is the price of 1 pencil, the equation is 22-5x=12

-5x=12-22

-5x=-10

5x=10

x=2

Each pencil was $2

Hope it helps :)

Brainliest? :o

Answer Link
Clarissa2117 Clarissa2117
  • 04-04-2021
$22-$12=10
$10 divided by 5 pencils= $2
Hope it helped.
Answer Link

Otras preguntas

Partners who use equality and compromise will: A. Take turns doing different things each partner likes B. Pressure each other to give up things they like C. Onl
9–5(x+4)=3(2–x) heeelppp. btw answer not 12
I NEED HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Analyze the map below and answer the question that follows. A map projection of Earth that shows continent size correctly bu
AC but is 20 m above the surface of the ocean what is the Evevation
What's the preposition? Despite her injury, Mary supported her team and attended the game.
There are two different paths Kate can take to school. One path is 8/10 kilometer long. The other path is kilometer 80/100 long. Compare the lengths of the path
Which continent is 60 n , 100 w
Solve the proportion below 4/9 = x/54 Answer is 24
________was chosen to be the leader of Islam after Muhammad's death
find an equation for the line with slope m=6/5 and which goes through the point (15,8)