nevaeh10101
nevaeh10101 nevaeh10101
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

somebody please help me :)​

somebody please help me class=

Respuesta :

SirJames15
SirJames15 SirJames15
  • 02-04-2021

Answer:

(5,7.5) (12,18) (18,27)

Step-by-step explanation:

It costs $1.50 per cupcake.

y = 1.5x, where x is the amount of cupcakes and y is the amount of money in dollars.

7.5 = 1.5 times 5

18 = 1.5 times 12

27 = 1.5 times 18

Answer Link

Otras preguntas

What is 40 /6 in fraction
The product of 2 and a number by 8 is -48
Surface water standards for recreation are determined by the Clean Water Act. True or False?
Por que no hay clases el 1 de mayo me ayudan por favor
Which is the MOST accurate description of which cell contains mitochondria? A. Both a prokaryotic cell and a eukaryotic cell contain mitochondria. B. Neither
Line L is perpendicular to the line with equation x + 2y = 8 and passes through the origin. Determine the equation of line L.
why would seeking citizenship have been important to many foreign migrants? it would prove that they had completely given up their ties, sentiments, and loyalty
Write the plural command in Spanish that means 'get up
A car came to a stop from a speed of 16m/s in a time of 2.3 seconds. What was the acceleration of the car?
I am doing a project for my history class and I need help on understanding how feminism is for men too because they say that feminism is for men to but what I h