tashaliah89412
tashaliah89412 tashaliah89412
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

If one yard of fabric costs $1.70 and Polly needs 4½ yards, how much will she spend on pink fabric? Show your work!

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standard multiplication problem, so:

4 1/2 x 1.7 = 7.65

Polly will spend $7.65 on pink fabric

hope this helps:)

Answer Link
saraalvi00
saraalvi00 saraalvi00
  • 01-04-2021

Answer:

$7.65

Step-by-step explanation:

cost for 1 yard=$1.70

cost for 1/2 yard=$0.85

so cost for 4 and half yard will be

 = 4*1.70+0.85

=6.8+0.85

=$7.65

Answer Link

Otras preguntas

What is the gcf of 21 30 anwhat is the gcf of 21 , 30 ,and 44?
Richard works at an icecream shop, regular cones get two scoops of icecream; large gets three scoops of icecream. Richard scoops 234 regular cones and 156 large
mrs.rosso has to travel 390 miles on a highway. she drives 130 miles in 2 hours
Write 39p as a decimal fraction of £1
Which architect said, "form ever follows function"??
What's the answer to this hard question?
Explain two main purposes for writing a formal argument.
A grocery store is applying the _____ utility when it locates items such as gum, candy, and racks of magazines near the checkout counter?
when was Miriam Benjamin born
The portion of the nerve cell from which information is passed to other nerve cells is called the