braydengriffith4 braydengriffith4
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

You bought a notebook for $2 and 6 packs of crayons. If
you spent a total of $26, how much was each pack of
crayons?

Respuesta :

lianaglitz lianaglitz
  • 03-03-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

26-2=24

24 divided by 6 =4

Answer Link
25lcrane
25lcrane 25lcrane
  • 03-03-2021

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

26-2=24

1 notebook is $2 so if you subtract it from the total you should get your answer which is $24!

Hope this helped you buddy.

Answer Link

Otras preguntas

What Is a Zionist? Please help me :)
What is the given equation in logarithmic form of 7^4=2,401?
How do you write I am 10 years old in japenese ( hiragana )
What Is a Zionist? Please help me :)
Why was FDR's Court Packing Plan a mistake?
The molar heat of fusion of gold is 12.550 kJ mol–1. At its melting point, how much mass of melted gold must solidify to release 235.0 kJ of energy?
Ryker is given the graph of the function y= 1/2x^2 - 4 . He wants to find the zeros of the function but is unable to read them exactly from the graph. Find the
Hello how do you solve for x a= x-b/y
Write 3/5, 1 2/3, 15/7, 1/2, 2 5/8, and 9/4 in order from least to greatest!!!
how do you multiply and divide equations?