tshepomabula60 tshepomabula60
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

2 oranges cost R1,45.how much will 12 oranges cost?​

Respuesta :

sqvatorex
sqvatorex sqvatorex
  • 03-03-2021

Answer:

R8.70

Step-by-step explanation:

2 oranges = R1.45

1 orange = 1.45 ÷ 2 = 0.725

12 oranges = 0.725 x 12 = 8.70

Answer Link

Otras preguntas

Area of parallelogram is ?
The line passing through (−8, −9) and (−2, h) has a gradient of 4. Find h.
help would be very appreciated
find warsak, tarbela and mangla in your atlas and why have these locations been selected to build rhe dams? for class 6
write all tatios in their simplest form .... to make a certain drink, you need to mix 200mL of concentrate with1,2L of water . determine the ratio of convetrate
Find the length of the third side. If necessary, write in simplest radical form.
If an object has a mass of 5 kilograms on Earth, what would be its mass on the moon
Into which of the following is another substance dissolved? A. Solvent • B. Solute c. Dissolute D. Precipitate
Write two synonyms for this word transform
what’s the equation to find its final tempature T_f ?