tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

16 oz jar of Peanut Butter for $2.49 or 64 oz jar of Peanut Butter $6.99?

Respuesta :

Leslie13082000
Leslie13082000 Leslie13082000
  • 03-03-2021

Answer:

64 oz jar of peanut butter $6.99

Step-by-step explanation:

16 oz jar of peanut butter for $2.49 is more expensive because if you multiply $2.49 by 4 to buy 64 it equals $9.96 which is more expensive

Answer Link

Otras preguntas

The art museum is 8 1/2 miles from Alison's house. Alison has ridden her bike 2/3 of the way there so far. How far how she gone? In fraction answer
Please Help! What is the role of the religion in ancient mesopotamia
List the planets of the solar system, from closest to farthest from the sun.
Will somebody answer this problem please
a home owner wants carpet two rooms that each measure 12ft by 15 ft. how many square yards of carpet should be ordered?
geometry help I got it wrong
An atom of 64ni has an experimentally determined nuclear mass of 63.9280 amu. calculate the mass defect, δm, in atomic mass units (amu).
Which of the following further increases the risk for someone already at risk for suicide?
Identify the benefits to native species of joining similar habitats with corridors
Was the slavery battle primarily a conflit between two