iperezhuerta7950
iperezhuerta7950 iperezhuerta7950
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $4.48. If Khloe spent $6.40 on oranges, how many did she buy?

Respuesta :

annahardee2232
annahardee2232 annahardee2232
  • 01-03-2021
4.48\7=.64
6.40/.64=10
The answer would be 10
Answer Link
oriellamarie
oriellamarie oriellamarie
  • 01-03-2021
Answer: 10 oranges
$4.48 divide by 7 = $0.46
Each orange costs $0.64
$0.46 times 10 = $6.40
Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph comparing the organelles in a cell to the organs in your body
What would most likely happen to a person who is not getting enough essential amino acids in his or her diet?
Why did the Suez Canal increase European interest in the Ottoman Empire?
what is 192.63 - 7.95 equal plz help
9 more than the product of 51 and a number t
What might happen to a population of rabbits in a forest if a new predator moved to the forest?
When 3.54 grams of phosphorus react with excess oxygen gas to produce diphosphorus pentoxide, the percent yield is 84.1%. What was the actual yield of the react
how many amps does a 60 watt light bulb use when it's powered by 120 volts
what is the word form to 40,023,032
write a fraction that is less than 5/6 and has a denominator of 8