Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

3 important needs for water
6. What is the result of multiplying the digit in the hundredths place bythe digit in the ten thousands place in the number below?5,094,437.8161 A.6B.9C.54D.72​
The photographs show comb jellies and an anglerfish in a benthic ecosystem. Which feature of these organisms' bodies allows them to withstand the extreme pressu
what is the 10th book in the bible
The presence of _____________________ in transactions involving goods can easily cause a ______________________ if the result is only a relatively small number
Neptunium-237 undergoes a series of α-particle and β-particle productions to end up as thallium-205. How many α particles and β particles are produced in the co
Each semester, during advising week, Dylan asks his faculty advisor to identify the easiest courses and teachers that would satisfy his degree requirements. Dyl
Adieu (n.)- Farewell used adieu in a sentence
A propaganda agent can manage multiple online personalities, posting to many different _____________. A. Bulletin boards and email accounts B. Bulletin boards a
HeLp Me PlEaSe ThiS ClasS Is ConFuSiNg