samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation for me 9y=8(y+11)
write each decimal as a percent. 0.04 ?whats is that
Autonomic nervous system reactivity is an example of a _____ influence on personality.
∆ABC is isosceles, AB = BC, and CH is an altitude. How long is AC, if CH = 84 cm and m∠HBC = m∠BAC +m∠BCH?
English knowledge of school
Today, I am making a triangle-shaped sandbox for my sweet, little Maci. Papa gave me 30' in length of 2"x 4' planks. I would like the longest side to be 12'. Wh
Simplify 5x-10/x^2-4
what are everyday energy transformations that occure with solar energy?
7x + 2(-2x + 1) = 29 has one , none , or infinite solutions ? explain.
There are 100 sophomores at the school. 85% of them are good students. What would be the percent of good students at school if (rounding the answer to the neare