arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

12 The snow hare lives on snow-covered mountaintops. Big cats such as the mountain lion and lynx hunt the snow hare for food. Which adaptation best suits the sn
In a newspaper, it was reported that the number of yearly robberies in Springfield in 2011 was 200, and then went up by 3% in 2012. How many robberies were ther
what is the solution to -2|2.2x - 3.3| = -6.6
anybody can help with this question?
Guys i need help is due today!!!!: The water level in a swimming pool increased from 4.5 feet to 6 feet. What is the percent increases in the water level, round
How old is yall im dumb
Describe how ethics operate in a religion?
Amanda has just finished her last therapy session for treatment of depression. Which of the following is she NOT likely to experience?
A circle has a radius of ​square root of45, units and is centered at (-2.4,-4.8) Write the equation of this circle.
Which one is the right answer?