jakedria jakedria
  • 01-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 31/2 pounds of bananas cost 1.96 , how much would one pound cost ?

Respuesta :

BigDef113
BigDef113 BigDef113
  • 01-11-2016
they would cost $3.25
Answer Link
notarobot
notarobot notarobot
  • 01-11-2016
3.5/1.96 = 1/x
1.785 = 1/x
~$0.56
Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true about the function f(x)=
Why is it important to preserve civil war battlegrounds
Devise a method for determining the molecular weight of the fragment you amplified and describe that method below. make sure to think about the information that
What factor does not contribute to the limited vegetation in the tundra? A) limited carbon dioxide supply B) nutrient poor soil C) frozen soil D) minimal rainfa
Keplers work revealed that the sun was
Which of the following ideas is about diving government into legislative, judicial, and executive branches ? A) separation of powers B) social contract C) natu
Why does sandburg compare the frog to the cat
What is veterinary science?( use own words)
To pass a math test, students must correctly answer at least 0.6 of the questions. Donald’s score is 5/8, Karen’s score is 0.88, Gino’s score is 3/5 and sierras
Given the line below. Write the equation of the line, in point-slope form. Identify the point (-2, -2) as (x1, y1). Use the box provided or the upload opti