Hhvccrrrrrrrrt Hhvccrrrrrrrrt
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of apples cost $1.35 a pound of cherries cost $3.62. How much will it cost to by 1.6 pounds of apples and 2.5 pounds of cherries?

Respuesta :

braydenhamilton11 braydenhamilton11
  • 02-02-2021

Answer:

apples cost a total of 2.16

cherrys cost a total of 9.05

Step-by-step explanation:

1.35*1.6=2.16

3.62*2.5=9.05

Answer Link

Otras preguntas

The day I failed Geometry, crashed into the garage door, and broke my arm was not the best day of my life. This sentence is an example of _____.
Martin wants to use coordinate geometry to prove that the opposite sides of a rectangle are congruent. he places parallelogram abcd in the coordinate plane so t
Which polynomial represents the sum below? (4x4 - x2 - x) + (x4 + x3 + x2 + x - 1) A. 5x4 + 2x4 + 2x2 - 1 B. 5x4 + 2x4 - 1 C. 5x4 + x3 - 1 D. 5x4 +
Solve this system and list the method that you chose graphing substitution or elimination Y=2x-12 Y=-x+3
In general, how would an increase in substrate alter enzyme activity
Difference between driving and newsboy cap
what is the value of tan x ?
The momentum before a collision of three objects is always greater than the momentum after the collision. T F
What should you do if you fall overboard into cold water?
An undefined term can ____be used in a theorem. always, sometimes, never