Jwa85100
Jwa85100 Jwa85100
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nick spends 12$ to buy 16 oranges. How much does Nick snap per orange
A. $0.25
B.$0.75
C.$1.33
D.$4.00

Respuesta :

ADVENTUROUSBOY
ADVENTUROUSBOY ADVENTUROUSBOY
  • 02-02-2021

Answer:

B. 0.75

Step-by-step explanation:

hope it will help u

plz follow me

Answer Link
elracke
elracke elracke
  • 02-02-2021

Answer:

0.75

Step-by-step explanation:

12=16

divide

6=8

divide

3=4

divide

1.5=2

divide

0.75=1

Make sure to check your work!

Answer Link

Otras preguntas

PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated
Crates of masses 1 kg , 4 kg , and 6 kg are placed in a line on a frictionless table. They remain in contact as they are pushed by a 60 N force applied to the 1
Help me with ixl please
Help with is ixl please
In the diagram of a gate, the horizontal bars are parallel and the vertical bars are parallel. Find x and y. Complete the explanation Indicating which postulate
The cells ____ and shrivel up
Drag the cards to create a two-digit number that matches these rules. Note: Not all cards will be used. ● 0 2 is one of the digits 10 is the nearest ten when ro
PLSS HELP MEEE!! It'll be very appreciated
1. Arc QR = Arc RS = 2. Find x and y -- if your answer is not a whole number, round to the tenths!
The study of the communicative function of touch is known as A) haptics. B) paralinguistics. C) chronemics.