8968832
8968832 8968832
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-meter roll of red ribbon costs $1.89. What is the unit price?

Respuesta :

taurusqueen824
taurusqueen824 taurusqueen824
  • 02-02-2021

Answer:

The price of ribbon is $0.63 per meter.

Step-by-step explanation:

It is given that:

Cost of 3 meter ribbon = $1.89

Unit price per meter = [tex]\frac{1.89}{3}[/tex]

Unit price per meter = $0.63 per meter

Therefore,

The price of ribbon is $0.63 per meter.

Answer Link

Otras preguntas

1000 equals 50 divided by X?
The main trade route that connected China with Rome was called the _____. Satin Road Silk Road Han Road Roman Road
Which number is 164,502,423 decreased by 100,000?
What is 230 in scientific notation
The rulers of Italy before the Romans were the _____.
what led to the creation of complex societies
__________ are best for exhaustive searching for particular data like names, terms, and text. a. Search engines b. Databases c. Directories X d. Online reso
Tundra receives very little rainfall. Could tundra accurately be called a frozen desert?
Jordan visited a sporting goods shop. The salesperson knew that he had a fear of bugs and used this fear to sell him extra camping gear. This is an example of
what is the least common multiple of 36 and 200