huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

can you translate it GermanJe vois une maison enneigé ou habite des vikings.La femme de Hägar Dünor demande de l'aide à son cannard et le remercie l'avoir aidé
(PLEASE HELP NEED ANSWER ASAP)
why was Frederick Douglass first dollar New Bedford so precious to him
Plz help me!! I’m fooling an essay about the civil rights and I need to know what is a Jim Crow law!!!
Find the minimum value of the function f(x) = -x^3 + 3ax on the interval 0 ≤ x ≤ 2. Assume that a > 0. Give the minimum value in terms of a.
Not sure how to do this
Kiley can complete 3 math problems in 1 1/4 hours. How many can she complete in one hour
a blank is a drug delivery device used to delivery device used deliver medicine in the form of a fine mist that can be inhale through a mouth piece or mask
The amount of money in a bank account increased by 21.5% over the last year. if the amount of money at the beginning of the year is represented by n which expre
And can you also please show the work too !!!!