oxyukolesya
oxyukolesya oxyukolesya
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. Wheeler bought 12.42 Gallons of gas this morning.
If he spent 35.89 on gas, how much did the gas cost per
gallon?
How much did the gas cost per pint?

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

12.42 Gallons = 54.58 L

=> the gas cost per = $35.89/54.58 l = $0.6575/ l

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What were two ways that countries used economic policies to control the cost of world war 1?
which city was the capital of the confederacy? a. gettysburg, pennsylvania b. savannah, georgia c. atlanta, georgia d. richmond, virginia
what geek fest convention kicks-off today?
How many times dose dose 55 go into 165?
15 POINTS- What is the x and y intercept of: 3x-2y+18, x-3y=0 2x+5y=15 3x-2y=7 Please show how you found it
Meg goes swimming on a hot afternoon. When she comes out of the pool, her foot senses that the pavement is unbearably hot. Suppose Meg wants to apply the scient
In “Birthplace,” Saffarzadeh addresses the concept of shame in relation to her culture’s belief
5.child passenger safety seats are required for all children under the age of
I need help with number eight
Write three compels sentence