satribe358 satribe358
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

An expression is


The cost is $
Also what is an expression

Respuesta :

Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 02-02-2021

Answer:

6 weeks will cost $120

Step-by-step explanation:

Expression: 20x

x represents the amount of weeks

20(6) = 120

Answer Link

Otras preguntas

Which of these animals can you find on the Galapagos Islands? elephants sea lions ostriches yaks
CB = 2x, BD = 4x, and CD = 12
The Hospital Fire Safety Plan can be found:_______
What are the Roman Numerals for each section of the scientific method?
What phase of cell division is this picture?
Three roommates split the utilities each month for their apartment. If the utilities for this month add up to $162.54, how much do they each owe?
Determine the mass of the object below to the correct degree of precision. 272.83 g 272.9 g 272.90 g 272.94 g
Help i dont understand pls help :(
Click to correct the five capitalization errors. Grandpa stephanopoulos grew up in a small greek Village on the mediterranean sea.
How is destiny calculated given mass and volume