nickishark nickishark
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Kelly paid $14.30 for 3.25 pounds of chicken what the price per chcken

Respuesta :

ngoa1575 ngoa1575
  • 02-02-2021

Answer:

the price per pound : 14.3/3.25 =$4.4/ pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Please help me out on this thank you
PLEASE HELP AS SOON AS POSSIBLE
An immediate effect of the Tiananmen Square incident was that A) the United States granted China a "most favored nation" trade status B) many developed nations
melissa has 175 pictures to put in her scrapbook. each page holds 8 pictures. How many pages can she fill completely
How does the constitution promote the value of flexibility for the Supreme Court A it gives the Supreme Court jurisdiction over all court cases regardless of fe
Consider these three numbers expressed in scientific notation: 2.4 × 10^4, 6.3 × 10^5, and 9.6 × 10^7. Which number is the greatest, and by how many times is it
Find the area - 14.444 m2 - 66.4424 m2 - 4.15265 m2 - 16.61060 m2
Mental health professionals such as psychiatrists, psychologists, and social workers can help people cope with depression. What do psychiatrists do? A) They stu
Find the area of the shape below
The width of a rectangle is shown below: If the area of the rectangle to be drawn is 42 square units, where should points B and D be located if they lie to the