lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Jackson owes his sister Monica $15. Explain the meaning of zero in this situation.
At the Bake Stars Walk-a-thon, Pepper Jackie walked from the school to the bakery. This graph shows her distance from the school. What is the constant of propor
Lorenzo plans a 570 mile trip to Nashville because he and his family will travel on interstate highways for most of the trip. They hope to average 60 mph how lo
What movie do the kids watch at the nature reserve? Star Wars Mary Poppins Sound of Music
What is the Value of x?
Does anyone know this?? #6
Ashley’s Phone bill went from 32.25 to 18.70 what was the percent of decrease? Plz help a little confused...plz explain how you got the answer 22 points plz hel
The federal deposit insurance corporation (FDIC) _______? A. insures customer deposits if a bank fails B. insures banks if a borrower does not repay the loan C
How do I summarize nonfiction?
Lee wants to place 48 photographs on a wall at school. He puts the photographs into 8 equal rows. How many photographs are in each row?