theakakseed
theakakseed theakakseed
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Help I nee this ASAP, What is the price of 1 tennis ball if a package of three tennis balls cost $4.95?

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

4.95/3=1.65

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

One tennis ball costs $1.65

Step-by-step explanation:

?= price of one tennis ball

1   -   ?

3   -   4.95

Solve: 4.95×1÷3= 1.65

Answer Link

Otras preguntas

What is the unit rate of four pounds of apples that cost $1.96
97/16 as mixed number
what were the three things japanese borrowed from korea and chine
Novel pantai kasih... Perbezaan watak utama dengan watak sampingan?? #hope dpt tlg
How do u find the slope of (6,-10), (-15,15)
Which of the following figures was not a major leader of a Latin American independence movement? A. Francisco de Miranda B. Ignatius of Loyola C. Father Hida
what number is 20% of 625
10 plus 12 plus another number divided by 3 equals to 15 what is the third number?
Which character in a poem from this unit visits a dark, empty house to keep a promise he made and then rides off on his horse when no one is there to meet him?
how might William Pitt defend the decision to tax the colonies to pay for the war