kaybabiesgang kaybabiesgang
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Tyler paid $16 for 4 raffle tickets.
What is the price per ticket?

Respuesta :

mjw51 mjw51
  • 01-02-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

16 divide by 4 equals 4

Answer Link
smartme48
smartme48 smartme48
  • 01-02-2021

Answer:

$4 per raffle ticket

Step-by-step explanation:

I would make a proportion:

?= price per ticket

4 - $16

1  - ?

Solve: 1×16÷4= 4

Answer Link

Otras preguntas

how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?