bellitabelles10 bellitabelles10
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Organic apples
are priced at
$8.97 for 3 pounds. What is the
the price per pound?

Respuesta :

Hamster01100
Hamster01100 Hamster01100
  • 04-01-2021

Answer:

The answer is $2.99

Step-by-step explanation:

8.97/3=2.99

Answer Link
ColdEggss
ColdEggss ColdEggss
  • 04-01-2021

Answer:

the answer is 2.99

Step-by-step explanation:

because

8.97 divided by 3 = 2.99

Answer Link

Otras preguntas

Any facts on string art? I can't find any!
8k-1=15 ? Help I have a question were we have to work this out what do I do?
Suppose x + y = 6 and xy = 4. Find the value of x² y + xy² without solving the equations.
When the following is balanced, C₄H₁₀ + O₂ → CO₂ + H₂O, what is the coefficient of CO₂? a. 2 b. 4 c. 8 d. 10 e. 13
A candy distributor needs to mix a 10% fat-content chocolate with a 40% fat-content chocolate to create 100 kilograms of a 16% fat-content chocolate. How many k
which number will make the fractions equivalent 25/35
what type of monkey starts with an h?
You can divide any parallelogram into two matching triangles. How is this useful?i need to know this answer right now please
what is 1/2 plus 9/10
number 1 I need help with confused