msantanadylan
msantanadylan msantanadylan
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Gabby spent 44.10 for 14 gallons of gas. What was the unit cost, or price per gallon

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 04-01-2021
It would be 3.15 per gallon
Because
44.10/14=3.15

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

The tip of a solid metal cone was placed into a cube that has 10 inch edges, as shown. If the water in the cube rose from 6 inches to 8 inches when the cone wa
Tracking is a form of gatekeeping in which students are sorted by their perceived abilities rather than their achieved abilities.
What does Dee want from her mother
Can somebody help me please
I’m stuck plz help ASAP
Why do many governments in countries with market economies control or outlaw monopolies? A. Monopolies are always run by selfish people who defraud consumers.
*** PLEASE HELP ASAPwhat is the length of the unknown leg in the right triangle?1) 22 mi2) 32 mi3) 104 mi4) 194 mi​
if $6,000 is invested at an annual interest rate of 1.83%, compounded daily, what will the investment be worth after 10 years?
How does Catherine feel about Gatsby and myrtles affair
Six men completed a task in 24 hrs and 48 min. How long, in hours and minutes, would it take four men to complete the same task?