petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE help im stuckWhat management principle caused the cost per bushel to change? Explain how the principles applied to this example.
A person who makes their living through trade.
El agua de una psicina alcanza 250 cm de altura. Si la estatura de pablo es 1520 mm dentro de la piscina sin que el agua lo cubra? Por que?
the mean of eight numbers is 4.5.give that the seven of the numbers are 9,2,3,4,12,13,1.find the eighth number
the physical appirence of the astrologer hardly created an impect on the customers​
What are free trade agreements? A. agreements that set new quotas B. laws that create tariffs C. agreements that remove trade barriers D. laws that prohibit tra
Please help if your good at this
help i dont know what to choose
Rewrite the following sentence in the passive voice:The people of Zanzibar extended a warm welcome to the tourists.​
What are the three main crops of the Caribbean Islands? sugar cane indigo corn spices bananas tobacco