caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Petra claims that he can use the Associative Property of Multiplication to rewrite (9.5 x 9) + 1 as 9.5 X 10. Is Petra correct? Explain.​
5. Monday night it was -2.3°C. If the temperature dropped 2.3°C overnight, what was the temperature Tuesday morning?
When writing the beginning of a personal narrative, it is important to O describe the lesson learned. O build the intensity of the story. O explain the signific
In golf, a club is swung to hit a small ball resting on the ground. Golfer A holds his club a short distance behind the golf ball, swings through a small distan
Plz help it’s due tomorrow!!!!!
what is the value of 6/12 - 5/12 + 4/12 - 3/12 + 2/12 -1/12
PLZ HELP IS DUE TODAYYY!! ‼️‼️ (there’s a pic of the problem)
When living things eat other organisms there is a transfer of energy. Which statement BEST describes this transfer
jharna is a good dancer and singer change into interrogative nagative sentences ?​
Which of the following terms is used to describe a group of similar cells that work together to carry out a particular function? Choose 1 answer: A. tissue B. o