xidjdidjdoffon xidjdidjdoffon
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

The total cost C for p pounds of ham if each pound cost $3.55

Write a function rule using C and p as variables.

Respuesta :

kylieespana1328
kylieespana1328 kylieespana1328
  • 02-12-2020

Answer:

If each pound costs $5.46, then

p

pounds can be multiplied to 5.46 to find the costs of different amounts of lithium.

Total cost: C

5.46

p

=

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which choices are equivalent to the fraction below? Check all that apply.
Another figure of speech is called anaphora or the repetition of a word or phrase at the beginning of a sentence, verse, or paragraph. Besides the famous “I hav
Lincoln is throwing a pizza party. He has 77 pounds of cheese available and he needs ​1/2 pound of cheese to make each pizza. How many pizzas can he make? plss
sin =9/15 . Find tan 0
Evaluate 3x^2 if x = 6 What is the answer
Which direct object pronoun correctly completes the sentence? Beto come tortas. Beto___ come. la las el los
help meeee please thuis is due at 2
Book Values versus Market Values In preparing a balance sheet, why do you think standard accounting practice focuses on historical cost rather than market value
A population of rabbits increases 30.8% each year. If the rabbit population is currently 75, how many years will it take for the rabbit population to reach 5,40
Bacteria use this form of reproduction.A. Asexual reproduction B. Sexual reproductionC. Both of them​