abetu2008 abetu2008
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Emily spent $15 on a magazine and four
candy bars. If the magazine cost $3, then
how much was each candy bar?

Respuesta :

seangobin79 seangobin79
  • 02-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

Which of these describes how all mnemonic devices work? O A A familiar thing is chosen to stand in for something tha be remembered B. A color or sound is associ
In which pair is each substance a mixture? A air and water B limewater and water C quicklime and limewater D sea water and air
Solve: - 17 < 2x - 35 Give your answer as an interval.
Quentin purchased 5 arrowheads for $1.75 each. He paid for them with a $10 bill. How much did he receive in change?
Add. −125+(−35)+(−34)
Write a function that will display the correlation of two discrete time sequence as a function of timeshift index k. g
4. Which of the following is true of social capital? A. Being linked into social networks undermines a professional's image and position in an organization B. S
7(n + 1) - 12n + 9 simplify
How many states are smaller thanconnecticut?A: one B: two C: three ​
which of the following bones is not part of the appendicular skeleton?